
- Tämä tapahtuma on mennyt.
Koulutuspäivä: Kielipankki ja puheaineistot (Turun yliopisto)
24.3.2017 9.15–14.45
Koulutuspäivä: Kielipankki ja puheaineistot
Aika: perjantai 24.3. klo 9-15
Paikka: mikroluokka 106, Signum, Turun yliopisto
Kouluttaja: Mietta Lennes, FIN-CLARIN / Helsingin yliopisto
Moodle-alue ja kurssimateriaalit (käytä Haka-kirjautumislinkkiä; kurssiavain: kielipankki)
Henkilöstökoulutuspäivän aikana tutustutaan Kielipankin aineistoihin ja palveluihin ja tehdään niistä itse erilaisia hakuja. Lisäksi opitaan puheen litterointia ja transkriptiota ELAN- ja Praat-ohjelmilla ja tapoja analysoida ja hyödyntää annotoitua puheaineistoa. Osallistujilla on myös mahdollisuus kysyä ja keskustella kieliaineistoihin ja niiden julkaisemiseen liittyvistä aiheista. Voit esittää toiveita etukäteen!
Koulutuspäivä on suunnattu Turun yliopiston kieliaineiden henkilöstölle ja jatko-opiskelijoille.
Huom:
- Jos haluat itse kokeilla tekstin automaattista jäsentämistä, tarvitset CSC:n myöntämän käyttäjätunnuksen, jota on haettava etukäteen, ks. ohjeet.
- Ota mukaan omat kuulokkeet, jos mahdollista. Luokassa saattaa olla käytettävissä jonkin verran kuulokkeita, mutta tästä ei ole vielä varmuutta.
- Mikäli haluat käyttää päivän aikana omaa konettasi, asenna tai asennuta siihen tarvittaessa etukäteen ELAN- ja Praat-ohjelma (ks. oheiset latauslinkit). Kyseiset ohjelmat ovat ilmaisia. Verkkoselaimista toimii parhaiten Mozilla Firefox. Jotkut palvelut saattavat edellyttää selaimelta myös Java-liitännäisen (Java plugin). Paikalle voi tulla myös ilman omia laitteita!
Alustava ohjelma (muutokset mahdollisia!)
9.15-10.00 | Yleiskatsaus Kielipankin aineistoihin ja palveluihin |
10.00-12.00 | Hakumahdollisuudet Kielipankin Korp-palvelun kautta (myös puheaineistot) |
Kieliaineiston annotaatio ja sen tuottaminen Suomenkielisen tekstin automaattinen jäsentäminen Kielipankin työkaluilla (demo)Puheen litterointi ja annotointi (ELAN/Praat) |
|
12-13 | Lounastauko |
13-n. 14.45 |
Puheen litterointi ja annotointi (ELAN/Praat; jatkuu) Hakujen tekeminen omalla koneella olevasta annotoidusta puheaineistosta (ELAN) Puheen prosodisiin piirteisiin liittyvien mittausten tekeminen, esim. kestomittaukset ja sävelkulun tutkiminen annotoidusta puheaineistosta (Praat) ja/tai muita aiheita |
Lisätietoa
- Kielipankin aineistot ja palvelut: https://www.kielipankki.fi
- ELAN-ohjelma: https://tla.mpi.nl/tools/tla-tools/elan/
- Praat-ohjelma: http://www.praat.org